۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad

ویدیویی از ساخت ویفر سیلیکونی

ویفر در واقع زیر لایه اصلی است که چیپ‌ها بر روی آن تولید می‌شوند. ویفر خام از عنصری به نام سیلیکون ساخته می‌شود. پروسه‌ای که در آن ویفر خام ساخته می‌شود با نام Czochralski شناخته می‌شود.

در طی این پروسه یک دانه کریستال ( قطعه ای از کریستال سیلیکونی ) بر روی یک میله نصب شده و این میله در سیلیکون مذاب غوطه‌ور می‌گردد. در فواصل زمانی مناسب این میله بالا آورده شده و پس چرخاندن مجددا در سیلیکون مذاب قرار می‌گیرد. در انتهای این پروسه استوانه‌ای بزرگ از سیلیکون تشکیل می‌شود که به آن قالب یا شمش نیز می‌گویند. قالبی که از این پروسه بدست می‌آید اندازه‌ای برابر با ۱ تا ۲ متر طول داشته و نیز می‌تواند تا ۳۰۰ میلیمتر قطر داشته باشد.

silicon-wafer
مفهوم ویفر‌های ۳۰۰ میلیمتری نیز از این جریان بوجود آمده است. این شمش یا قالب سپس به تعداد زیادی ویفر بریده می‌شود.در مرحله بعدی این ویفر‌ها صیقل داده شده و برای ساخت چیپ برای سازندگان ارسال می‌گردد. این ویفر‌های خام دقیقا همان محصولی است که چیپ‌ها بر روی آن تولید می‌شوند.

ولی متاسفانه در ایران تکنولوژی ساخت ویفر های سیلیکونی را به صورت گسترده نداریم و برای تهیه به کشورهایی دیگری فرستاده می شود.

درباره نویسنده

احمدرضا شمیمی دارای مدرک کارشناسی الکترونیک مدیر سایت الکترونیکا (8 سال)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *