۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad

هشدار: ویندوز ۱۰ تمام کارهایی که انجام می‌دهید را زیر نظر دارد!؛ چگونه آن را متوقف کنید؟

به عقیده بسیاری از کاربران، ویندوز ۱۰ یکی از بهترین، زیباترین، سریع‌ترین و کاراترین سیستم‌عامل‌های مایکروسافت است که تاکنون معرفی شده است. اما در این میان نکته‌ای وجود دارد که باید کاملا به آن توجه کنید.

در صورتی که هم‌اکنون این متن را از رایانه به‌روزرسانی شده مجهز به ویندوز ۱۰ خود مشاهده می‌کنید باید بدانید که این نسخه جدید از سیستم‌عامل ویندوز از هرآنچه شما انجام می‌دهید جاسوسی می‌کند.

در صورتی که نمی‌دانستید این سیستم‌عامل از شما جاسوسی می‌کند اشتباه خودتان است زیرا شما هم مانند ما نگاهی به شرایط استفاده و توافقنامه ۱۲هزار کلمه‌ای! مایکروسافت نداشته‌اید. توافقنامه‌ای که در قسمتی از آن اینچنین می‌خوانیم:

نهایتا ما به اطلاعات و محتوایی مانند آنچه در ایمیل‌های شما وجود دارد، ارتباطات محرمانه و یا فایل‌های موجود در پوشه‌های شخصی در زمانی که از نیاز به دسترسی اطمینان حاصل کنیم بهره خواهیم برد. این نیاز ممکن است در خصوص موارد قانونی و یا موارد مرتبط با سازمان‌های دولتی ایجاد شود. دلایل دیگری مانند نیاز به حفاظت از کاربران به‌منظور جلوگیری از ارسال هرزنامه یا جلوگیری از فریب کاربران با استفاده از سرویس‌های ارائه شده و یا کمک به منظور جلوگیری از ایجاد آسیب و یا فوت اشخاص نیز ممکن است مسبب این عمل باشند.

عملکرد و نگهداری بهینه از امنیت سرویس‌ها شامل جلوگیری یا متوقف کردن حملات بر روی سیستم‌های رایانه‌ای یا شبکه‌ها و یا حفاظت از حقوق و موارد مربوط به مایکروسافت نیز ممکن است دلایلی برای دسترسی به این اطلاعات باشند. این در حالی است که در صورت دریافت اطلاعات موثق در خصوص سو استفاده در زمینه‌های یادشده این شرکت شخصا اقدام نخواهد کرد و موارد را به مقامات قضایی گزارش خواهد کرد.

با این وجود مایکروسافت این امکان را به وجود آورده تا بتوانید کلیه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که ممکن است از نظر شما تجاوز به حریم شخصی تلقی شوند را غیرفعال کنید. بدین منظور در اولین گام باید قسمت تنظیمات را در ویندوز خود بازکرده و بر روی گزینه Privacy کلیک کنید.

در این قسمت ۱۳ صفحه متفاوت! مشاهده خواهید کرد. با پیمایش در گزینه‌ها کلیه مواردی که به‌نظر شما می‌توانند نگران‌کننده باشند را غیرفعال کنید. مدنظر داشته باشید که اکثر موارد را می‌توانید در سربرگ General بیابید اما سربرگ‌های دیگر نیز به همین اندازه مهم هستند. به‌عنوان مثال می‌توانید نوع داده‌هایی که هر برنامه بر روی سیستم شما می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد را برای آن تعریف کنید.windows 10 is here

قدم بعدی غیرفعال کردن کورتانا در ویندوز است. اگرچه این دستیار هوشمند یکی از بهترین قابلیت‌های موجود در ویندوز ۱۰ به شمار می‌آید اما این برنامه نیز از جمله منابعی است که اطلاعات زیادی از فعالیت شما جمع‌آوری می‌کند.

به عنوان گام سوم باید از امن‌بودن فضای رایانه و مرورگر خود اطمینان حاصل کرده و سپس قدم به دنیای وب بگذارید. در اولین قسمت باید در منوی تنظیمات، گزینه‌های نمایش تبلیغات در مرورگر را غیرفعال کنید. در واقع گزینه‌هایی با مضمون Personalised ads in browser و Personalised ads wherever I use my Microsoft account را باید حتما غیرفعال کنید. این گزینه‌ها،  قابلیت‌هایی مشابه با تکنولوژی تبلیغاتی گوگل را غیرفعال خواهند کرد.

آخرین نکته مهمی که باید مدنظر قراردهید حذف حساب مایکروسافت از ویندوز ۱۰ به‌طور کامل می‌باشد. با این روش مایکروسافت امکان استفاده از اطلاعات شما به‌منظور همگام سازی در میان دستگاه‌ها و سرویس‌های مختلف را نخواهد داشت.

 

منبع نوشته:Farnet

درباره نویسنده

احمدرضا شمیمی دارای مدرک کارشناسی الکترونیک مدیر سایت الکترونیکا (8 سال)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *