۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad

ساندار پیچای مدیرعامل جدید گوگل؛ سرگئی برین و لری پیج شرکت مادر اَلفابت را تشکیل می‌دهند

Photo Credit To Electronica.ir

گوگل ساعاتی پیش در بلاگ رسمی خود از تغییر بزرگ ساختاری این شرکت خبر داد. ساندار پیچای که تاکنون مدیریت بخش‌های اندروید و کروم را برعهده داشت به مدیرعاملی منصوب شده و بنیان‌گذاران گوگل یعنی سرگئی برین و لری پیج (مدیرعامل سابق) نیز حالا شرکتی بزرگ‌تر تحت عنوان Alphabet را پایه‌گذاری می‌کنند که بر گوگل نیز نظارت خواهد کرد.

شرکت الفابت که هم‌اکنون در وب‌سایت جدید abc.xyz اطلاعات بیشتری از آن در دسترس است قرار است بر روی گوگل و دیگر شرکت‌های وابسته مانند پروژه افزایش طول عمر Calico، بخش Nest، Google Fiber و پروژه تحویل با پهباد Wing نظارت کند. برین و پیج در نامه‌ای یازده سال پیش هنگام تأسیس گوگل نوشته بودند:

گوگل یک شرکت معمولی نیست. ما نمی‌خواهیم به یک شرکت معمولی تبدیل شویم.

الفابت همچنین قرار است بر روی عملیات سرمایه‌گذاری مراحل اولیه گوگل با نام Capital and Ventures نظارت کند. تحت سازماندهی جدید هر کدام از عملیات مذکور، مدیرعامل و رهبری جداگانه‌ای را خواهد داشت درحالی‌که پیچای و گوگل کنترل بخش جستجو، تبلیغات، نقشه، پلی استور، یوتیوب و اندروید را برعهده خواهند داشت.

Larry-Page-Sergey-Brin

این تغییر ساختار همچنین تغییر بزرگی را بر روی ساختار مالی گوگل خواهد داشت. حالا تمامی سهام گوگل با نام سهام شرکت بزرگ‌تر الفابت معامله خواهد شد و همین خبر ظاهراً سهام شرکت را در ساعات اخیر حدود ۶ درصد افزایش داده است. لری پیج در بلاگ گوگل این‌گونه می‌نویسد:

ما مدت‌ها باور داشتیم که شرکت‌های بزرگ پس از مدتی به انجام کارهای مشابه عادت می‌کنند و تنها به تغییرات جزئی قناعت خواهند کرد. اما در صنعت تکنولوژی جایی که ایده‌های انقلابی حوزه‌های بزرگ آینده را پایه‌گذاری می‌کنند برای بقا و پیشرفت باید کمی به خودتان زحمت دهید.

به این ترتیب پیچای که ابتدا مدیریت بخش کروم را برعهده داشت و سپس اندروید نیز به آن اضافه شد ارتقای بزرگی یافته است؛ کسی که نقش بسیار بزرگی را در عملیات روزانه گوگل برعهده دارد.

برای ما و هیئت مدیران واضح است که وقت آن رسیده تا ساندار مدیرعامل گوگل شود. بسیار خوش‌شانس هستم که فردی به استعداد او گوگل تقریباً کوچک‌تر شده را اداره می‌کند در حالی که من وقت آزاد بیشتری برای تنظیم آرمان‌های آیند‌مان پیدا خواهم کرد. –لری پیج

درحالی‌که این خبر وال‌استریت و دنیای تکنولوژی را غافلگیر کرد اما تغییرات در گوگل مدتی هست که شروع شده و درحالی‌که برین و پیج در پروژه‌های جاه‌طلبانه‌ای مانند Google X سرمایه‌گذاری کرده‌اند فرصت آن بود تا فردی تمامی تمرکز خود را روی گوگل معطوف کند. حالا گوگل با تمرکز بیشتر روی سرویس‌های فعلی کار کرده و شرکت بزرگ‌تر الفابت می‌تواند پروژه‌های دیگر را پیش ببرد.

 

منبع نوشته:Farnet

درباره نویسنده

احمدرضا شمیمی دارای مدرک کارشناسی الکترونیک مدیر سایت الکترونیکا (8 سال)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *