۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad

ده تئوری علمی برتر

بعضی از تئوری های علمی در زمان خود به نوعی انقلابی در دانش ایجاد کرده اند ، ده مورد از مهمترین آنها را لیست کرده ایم :

۱۰٫ تئوری اطلاعات: کلاد شانون، ۱۹۴۸

این قطعا انقلابی ترین تئوری نیست چون واقعا قدیمی ترین تئوری نبود که انقلابی به پا کرد. اما شانون قطعا زیربنای ریاضیاتی برای بسیاری از پیشرفت های انقلابی دیگر از جمله ارتباطات الکترونیکی و علم کامپیوتر فراهم کرد. بدون تئوری اطلاعات هنوز سرمته ها فقط متعلق به دستگاه مته بودند.

۹٫ تئوری بازی: جان فَن نومان و اسکار مورگن، ۱۹۴۴ (با تصحیح های مهم توسط جان ناش در دهه ی ۱۹۵۰)

در جایی که پیشرفت های اقتصادی تا حدودی موفقیت هایی را داشت تئوری بازی نسبتا به طور کامل در آن حوزه انقلابی به پا نکرد. اما بسیاری از علوم اجتماعی دیگر به طور گسترده ای با آن مطابق شده اند. و تئوری بازی انقلابی شاخه ی مهمی از مطالعات زیست شناسی تکاملی است. حتی تئوری بازی برای فعالیت های روزمره مانند پوکِر، فوتبال و مذاکره برای پرداخت دستمزد بیشتر به وبلاگ نویس ها. حتی چیزی شبیه آن با عنوان تئوری بازی کوآنتومی نیز وجود دارد که ملزم شده تا روزی در چیزی انقلابی به پا کند. جان ناش به خاطر همکاری های خود با تئوری بازی برنده ی یک جایزه ی نوبل شد و زندگی پر دردسر او الهام بخش خلق کتاب فوق العاده ی «یک ذهن زیبا» شد. اما انتظار نداشته باشید که با دیدن فیلم تئوری بازی چیزی یاد بگیرید.

۸٫  تئوری اشتعال اکسیژن: آنتونی لاوازیه، دهه ی  ۱۷۷۰

لاوازیه اکسیژن را کشف نکرد ولی نشان داد که این همان گازی است که موقع سوختن مواد با آنها ترکیب می شود. در نتیجه لاوازیه کاربرد تئوری متداول اصل آتش را متوقف کرد و مسیر پیشرفت علم شیمی مدرن را هموار کرد. این تئوری برای لاوازیه انقلابی مطمئن تر از آن انقلاب سیاسی بود که به زودی در فرانسه رخ می داد و آنقدر انقلابی بود که لاوازیه به خاطر آن دیوانه شد.

۷٫ زمین ساخت صفحه ای [بشقابی] : آلفرد وِنِگِر، ۱۹۱۲؛ جِی. توزو ویلسون، دهه ی ۱۹۶۰

وِنِگِر اوایل سال ۱۹۱۲ کشف کرد که قاره ها دستخوش تغییر می شدند. اما این موضوع تا دهه ی ۱۹۶۰ مطرح نشد که دانشمندان به کمک تئوری جامع زمین ساخت صفحه ای قطعات را کنار هم گذاشتند. ویلسون یک متخصص ژئوفیزیک کانادایی بود که سهم مهمی برای بعضی از تکه های اصلی داشت ضمن اینکه محققان بسیار دیگری نیز نقش برجسته ای ایفا کردند. فراموش نکنید زمین ساخت صفحه ای باید با Plates Tectonic اشتباه گرفته نشود که نام خوب یک رستوران انقلابی با موضوع علمی است.

۶٫ مکانیک آماری: جِیمز کلرک مکسول، لادویگ بولتزمن، جِی. ویلارد گیبس. اواخر قرن ۱۹

مکانیک آماری با شرح حرارات بر حسب رفتار آماری اتم ها و مولکولها مفهوم ترمودینامیک را به وجود آورد و مدرک قوی برای واقعیت اتم ها نیزعرضه کرد. گذشته از این، مکانیک آماری نقش ریاضی احتمالی را در علوم فیزیکی بنا نهاد. گستردگی های پیشرفته ی مکانیک آماری (امروزه گاهی اوقات به آن فیزیک آماری می گویند) در هر چیزی از علم مواد و آهن رباها گرفته تا ترافیک و رفتار رای گیری به کار گرفته شده است. و حتی تئوری بازی.

۵٫ نسبیت خصوصی: آلبرت انشتین، ۱۹۰۵

نسبیت خصوصی از بعضی جهات آنچنان انقلابی نیست چون بسیاری از اصول فیزیک قدیمی را زنده کرد. اما بیایید. این تئوری فضا را با زمان و ماده را با انرژی در آمیخت، امکان ساختن بمب های اتمی را به وجود آورد و به شما این امکان را می دهد که در طول پرواز فضایی دیرتر پیر شوید. می خواهید چقدر انقلابی باشد؟

۴٫ نسبیت عمومی: انشتین، ۱۹۱۵

نسبیت عمومی بسیار بیشتر از نسبیت خصوصی انقلابی بود چون در قانون جاذبه ی نیوتن برای بعد چهارم (زمان) خمیده کنکاش کرد. و چشمان دانشمندان را به کل تاریخچه ی گسترش جهان گشود. و برای نویسندگان فیلم های علمی تخیلی موضوع سیاه چاله ها را عرضه کرد.

۳٫ تئوری کوآنتوم: مَکس پلانک، انشتین، نیلز بوهر، ورنِر هیزنبِرگ، اِروین شروندیگِر، مَکس بورن، پائول دیراک، ۱۹۰۰-۱۹۲۶

تئوری کوآنتوم همه ی تار و پود اصول فیزیک قدیمی را پاره پاره کرد، نظریه های معمولی درباره ی ماهیت واقعیت را ویران کرد، کل فلسفه های علت و معلولی را به هم پیچید و ویژگی های عجیب و غریبی درباره طبیعت آشکار کرد که تا الان هیچ کس و هیچ چیز هر چقدر هم که تخیلی باشد نتوانسته تصور کند. باور این موضوع جداً سخت است که این تئوری فقط شماره ۳ است.

۲٫ تکامل بوسیله ی انتخاب طبیعی: چارلز داروین، ۱۸۵۹

داروین نشان داد که ترکیب پیچیده ی حیات می تواند با روابط پیچیده میان انواع حیات ترکیب شود و از فرآیندهای طبیعی نجات پیدا کند بدون اینکه به یک طراح یا یک کشتی بزرگ نیاز داشته باشد. او بوسیله ی تعصبات مافوق طبیعی، ذهن انسان را برای جستجوی علم طبیعی بدون ایراد باز کرد. تئوری وی آنقدر انقلابی بود که بعضی از مردم هنوز به آن شک دارند. آنها نباید شک داشته باشند.

۱٫ مرکزیت خورشید: کوپِرنیک، ۱۵۴۳

یکی از عظیم ترین دیدگاه هایی که تاکنون توسط بعضی از یونانی های باستان درک شده اما تنها دو هزار سال بعد مطرح شد این بود: زمین به دور خورشید می چرخد (همان کاری که سیارات دیگر انجام می دهند). این تئوری شماره ۱ است چون اولین تئوری بود. فکر می کنید کلمه ی انقلابی از کجا آمد؟ (قبل از اینکه کوپِرنیک انقلاب ها را در عنوان کتاب انقلابی خود بگنجاند این کلمه به معنای امروزی صرفا به ندرت استفاده می شد.)

درباره نویسنده

احمدرضا شمیمی دارای مدرک کارشناسی الکترونیک مدیر سایت الکترونیکا (8 سال)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *