۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad
۴۶۸x60 content ad

بهبود نقشه اپل با کمک خودروهای عکاسی در خیابان‌های جهان

Photo Credit To Electronica.ir

شرکت اپل در تلاش است تا نقشه خود را بطور کیفی ارتقا دهد. این شرکت می‌خواهد با اعزام خودروهای حامل دوربین و جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز، خدماتی مشابه امکان “نمای خیابان” گوگل را به نقشه‌ خود بیافزاید.

img

شرکت اپل روز چهارشنبه (۱۰ ژوئن/ ۲۰ خرداد) از اعزام وسایل نقلیه به اطراف جهان برای جمع‌آوری داده به منظور ارتقای نقشه‌های خود خبر داد.

به گزارش رویترز٬ اپل مقاصد جغرافیایی‌ای را که قرار است وسایل نقلیه‌اش برای عکس‌برداری و دیگر اقدامات ممکن برای جمع‌آوری داده از ۱۵ تا ۳۰ ژوئن بروند روی وب‌سایت خود مشخص کرده است. ایرلند٬ بریتانیا٬ و چندین شهر در آمریکا از جمله مقاصد اپل هستند.

اپل اعلام کرد که این شرکت در تصاویر جمع‌آوری شده چهره‌ها و پلاک اتومبیل‌ها را برای رعایت حریم شخصی افراد محو خواهد کرد. وسایل نقلیه مجهز به دوربین‌های پیشرفته توسط اپل در پی تمایل اپل به تکمیل نقشه خود و رقابت با امکان “نمای خیابان” (Street View) نقشه‌های گوگل به نقاط مختلف جهان اعزام می‌شوند.

امکان “نمای خیابان” از سال ۲۰۰۷ ایجاد شد و به کاربران امکان داد تا بتوانند دیدی پانوراما به خیابان‌های شهرها داشته باشند. این سرویس گوگل به صورت اتوماتیک چهره‌ها و نمره‌های اتومبیل‌ها را شناسایی و محو می‌کند که قابل تشخیص نباشند. با این‌همه گوگل از اعتراض‌ها و شکایت‌ها در امان نماند و مجبور به محو تصویر بناهایی در نقاط شهری شد که صاحبان آن مایل به نمایش ساختمان خود نبودند.

img

“گوگل ‌مپ”رقیب اصلی اپل در زمینه ارائه اطلاعات راه‌ها و نمای خیابان‌ها

شکست‌ در رقابت با گوگل

خبر ارتقای نقشه اپل دقیقا یک سال پس از آن اعلام می‌شود که گوگل اعلام کرد برای تکمیل نقشه و پیشبرد برخی از دیگر پروژه‌های خود، ماهواره به فضا می‌فرستد.

بیش‌تر بخوانید: گوگل برای عرضه نقشه‌های دقیق‌تر ماهواره به فضا می‌فرستد

سال گذشته کمپانی گوگل با خریدی چند صد میلیون دلاری صاحب یک شرکت ارسال ماهواره به فضا شد. گوگل می‌خواهد از این طریق سرویس نقشه‌های خود را ارتقا داده و دسترسی به اینترنت و اطلاعات را عمومی‌تر سازد.

اکنون اپل در حالی در تلاش برای ارتقای نقشه خود است که پیش از این یک بار طعم شکست از نقشه گوگل را چشیده است. در سال ۲۰۱۲ با به روز شدن سیستم عامل اپل (iOS) شکایت‌ها در رسانه‌ها و فضای مجازی نسبت به اپلیکیشن نقشه این سیستم عامل (iOS6) بالا گرفت.

اپل آن زمان در نسخه جدید سیستم عامل خود اپلیکیشن نقشه زمین را که متعلق به گوگل بود با نقشه جدیدی که محصول خود کمپانی اپل است جایگزین کرد. کاربران و رسانه‌های بسیاری از مسائل مشکل‌زای نقشه زمین اپل نوشتند.

برخی حتی نقشه زمین اپل را یک “بن‌بست” خواندند. تا جایی که تیم کوک، مدیرعامل اپل٬ به صورت رسمی بخاطر این اپلیکیشن از کاربران عذرخواهی کرد. هم‌زمان گوگل نیز راه‌های دسترسی کاربران به نقشه خود را معرفی کرد.

گوگل که پیش‌ از اپل به شیوه‌های مختلف، نقشه خود را ارتقا بخشیده تا کنون امکانات بسیار متنوعی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. از نمایش خیابان‌ها تا باغ‌ها و موزه‌های مهم دنیا از جمله امکانات ارائه شده گوگل است. گوگل حتی کاربران خود را به دل اقیانوس‌ها و دریاهای جهان می‌برد.

بیش‌تر بخوانید: با نقشه گوگل به اقیانوس‌های جهان سرک بکشید

کاربران از طریق “گوگل‌مپ” می‌توانند تصاویر ۳۶۰ درجه از زیر آب در سواحل مرجانی برخی از اقیانوس‌های دنیا را نیز مشاهده کنند.

منبع نوشته:dw.de

درباره نویسنده

احمدرضا شمیمی دارای مدرک کارشناسی الکترونیک مدیر سایت الکترونیکا (8 سال)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *